Import aut z Anglii

O północy 31 stycznia 2020 Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Brexit sprawił zmiany w zasadach importu samochodów z Anglii, proces ten jednak cały czas jest możliwy. Dodatkowe formalności, które ukazały się w związku nową sytuacją prawną częściej skłaniają nabywców do korzystania z usług firm pośredniczących w tych transakcjach, gdyż ich doświadczenie gwarantuje powodzenie i pomyślny finał przedsięwzięcia.

O czym natomiast powinno się pamiętać gdy wymarzony samochód z Anglii dotrze do Polski i będziemy chcieli zarejestrować go w naszym kraju? Kilka lat temu zniesiono przepis nakazujący modyfikację położenia kierownicy i jej ponowny montaż po lewej stronie. To bardzo duże ułatwienie, które znacznie niweluje koszty adaptacji auta do polskich warunków. Do obowiązkowych przemian należy jednak wymiana prędkościomierza, który w oryginale odmierza brytyjskie mile. Poprawić trzeba też przednie reflektory, ażeby podczas jazdy nie gorzej widoczna była prawa strona drogi. Przekształceń ulec musi także umiejscowienie światła przeciwmgłowego, które będzie musiało znaleźć się po lewej stronie. Nie można także zapomnieć o wymienieniu wkładów w lusterkach zewnętrznych, co wiąże się z dostosowaniem auta z Dużej Brytanii do ruchu prawostronnego.
Zdecydowanym liderem pośród państw z których Polscy obywatele importują używane samochody są Niemcy. Samochodu, które docierają do nas z wysp to głównie modele produkcji niemieckiej, rzadziej francuskie i te pochodzące ze Stanów Zjednoczonych. Do najpopularniejszych brytyjskich marek należy w Polsce Land Rover, którym jeździł sam James Bond.

Źródło: samochody z anglii.