Jak zarabiać na blogu

Niejedna osoba marzy o tym, ażeby gdzieś, kiedyś, w nieokresowej przyszłości założyć swojego bloga lub stronę www i posiadać swój własny ‘kawałek Internetu’. W wielu tych ludziach jest pragnienie podzielenia się własną wiedzą z jakiejś dziedziny, swoim hobby, pokazania galerii zdjęć czy amatorskich filmików, relacji z podróży i tym podobnych. Jednak kiedy coraz bardziej pasjonują się tym tematem i podejmują pierwsze próby założenia strony, okazuje się że to nie jest do końca tak łatwe jak mogłoby się wydawać.

W końcu inne strony, oglądane w internecie wydają się takie nieskomplikowane i przyjazne dla użytkownika… jednak jedynie ich autorzy wiedzą, ile za tym łatwym designem kryje się linijek programu wpisanych przez programistę. Dla osób które przeraża taka możliwość, pozostaje jeszcze założenie bloga na darmowej platformie blogerskiej, z gotowym szablonem. A jeżeli już i taka forma im nie odpowiada, mogą w każdej sytuacji poprosić o pomoc specjalistę. Jednak samo założenie strony to jeszcze nie wszystko, nawet jeżeli już zapełniona jest pobudzająca ciekawość, wartościową tekstem, musi być należycie upowszechniona w internecie, tak ażeby mogła dotrzeć do niej jak największa ilość osób – tutaj przydatne będzie pozycjonowanie, które również da się wykupić u specjalistów, działających samotnie, lub w ramach agencji marketingowej. Dzięki temu w późniejszym czasie pisanie bloga będzie mogło zamienić się w pracę, za sprawą uzyskiwanych z niego uposażeń.
Rodzaje dochodów osiąganych z blogowania Osoby posiadające blogi, w dużej liczbie przypadków nie ukrywają, że ich popularność i częste odwiedziny użytkowników, wiążą się z uzyskiwaniem przez nich pewnych pensji. W Polsce może nie jest to jeszcze aż tak popularne zjawisko, jednak w Stanach Zjednoczonych albo zachodniej Europie mamy sporo przykładów blogerów – milionerów. No właśnie, niemniej jednak jak dochodzą oni do swoich fortun? Dochód uzyskiwany przez blogowanie można podzielić na 2 kategorie: bezpośredni i pośredni. O pierwszym możemy mówić wówczas, kiedy czytelnicy blogów sami płacą za coś, co na tej stronie się znajduje – np możliwość ściągnięcia jakiegoś pliku, dostęp do określonej wiedzy, kursu czy ebooka i tak dalej. Dochód pośredni to taki, który uzyskiwany jest na przykład przez wyświetlanie reklam lub afiliację. Natomiast aby można było mówić o jakichkolwiek dochodach, trzeba się nastawić na wiele pracy i cierpliwości.

Ten artykuł powstał przy współpracy z metropolix.com.pl.