Wzornik kolorów RAL

Każda firma, która zajmuje się sprzedażą materiałów do koloryzacji dysponuje zazwyczaj pewną gamą kolorystyczna, właściwą dla danego produktu. Wręcz w przypadku farb do włosów czy lakierów do paznokci, takie balety kolorów są opracowywane.

Na ich bazie osoba zainteresowana danym produktem dokonuje odpowiedniego wyboru. Tożsamo jest w przypadku farb do malowania ścian czy materiałów lakierniczych. W tym przypadku ich wybór także opiera się o wzornik kolorów RAL, na podstawie którego wybiera się kolor lakieru, którym ma zostać pokryta dana powierzchnia.
Tego rodzaju wzorniki publikuje się też w Internecie, natomiast one mogą być nieco zwodnicze. Na każdym ponieważ monitorze komputerowym taki wzornik RAL będzie wyglądał nieco całkiem inaczej. Zależy to nie wyłącznie od ogólnych właściwości monitora, niemniej jednak i od jego ustawień. Może okazać się, że konkretny kolor na dwóch różnych komputerach będzie wyglądał całkiem całkiem inaczej. Różnice te nie będą bardzo znaczące. Z koloru zielonego przenigdy nie zrobi się niebieski, ale różnice w odcieniach mogą być znaczące. Dlatego też w przypadku wyboru kolorów kategorycznie całkiem dobrze kierować się paletami drukowanymi. Zamieszczone na nich kolory RAL w bardzo wysokimnajwyższym stopniu odpowiadają ich realnemu wyglądowi. Kiedy zatem zależy nam na jak najbardziej dokładnym dobraniu koloru dla lakierowanej powierzchni na 100 procent można wstępnie kolor wybrać na bazie wzorników w sieci. Warto jednak w każdej chwili swój wybór porównać z paletą w wersji drukowanej. Wówczas będzie się miało zapewnienie, że kolor będzie taki, jakiego się oczekuje.
Źródło: paleta ral.