Na co zwracać uwagę podczas wyboru programu księgowego?

Księgowanie to bardzo ważna sprawa, bez względu na to czy firma funkcjonuje w skali mikro czy makro. Na rynku jest dostępnych wiele fachowych oprogramowań, natomiast nie każdy z nich może spełniać nadzieja. Należy jest zawsze zaznajomić się ze szczegółowymi możliwościami kodu i wypróbować wersję demo.

Firma jednoosobowa, prowadząca księgę zysków i rozchodów, nie będzie potrzebowała kodu stosownego dla spółek z,o.o. – w tym przypadku nie ma co zamawiać systemu na wyrost, gdyż po prostu zawiera on w całości inne komponenty niż niezbędne dla tego typu działalności gospodarczej. Dobry program księgowy dla niedużych i średnich firm jest zawsze prosty – prostota w obsłudze to podstawa, taki program wystarczy uruchomić i dalej sam prowadzi użytkownika. Program księgowy najpierw należałoby „ustawić” – czyli wprowadzić dane podmiotu gospodarczego tj. nazwa firmy, NIP, REGON, adres, dane Urzędu Skarbowego, numer rachunku bankowego, w razie potrzeby adres e-mailowy i telefon, a co bardzo istotne – czy firma jest płatnikiem VAT (jeżeli jest zwolniona z VAT, to należy wprowadzić adnotację na jakiej bazie. Adnotacja ta będzie widoczna na wystawionym dokumencie sprzedaży). Należy wiedzieć czy w programie można wystawiać faktury proformy, które są dość istotne w przypadku stosowania przedpłat, a jeśli taka sposobność występuje, to czy można fakturę proformę zmienić w dokument sprzedaży.

Bez względu na rodzaj dokumentu sprzedażowego powinna być sposobność przesyłania go w formie elektronicznej (na przykład w schemacie .pdf). Program powinien współgrać z kasą fiskalną, chociażby w kontekście wystawiania faktur VAT do paragonów. Dla firm, które sprzedają produkty bardzo istotnym elementem będzie prowadzenie magazynu – bez tego nie da się normalnie pracować, w szczególności że z końcem roku przychodzi czas na obowiązkową inwentaryzację towarów. Firmy usługowe, które sprzedają usługi o charakterze niematerialnym, mogą pominąć całkowicie opcję z magazynem. Bardzo ważna jest również sposobność wystawiania wszelkiego typu deklaracji podatkowych i ZUS. W obliczu przemian w ustawodawstwie cennym elementem będzie opcja Jednolitego Pliku Kontrolnego (chociażby w formie aktualizacji oprogramowania), co ułatwi przedsiębiorcom właściwe księgowanie.

Sprawdź tutaj: http://www.ksiega-podatkowa.pl/.